Emocje w filmie dokumentalnym 10+
15 kwietnia 2024 (poniedziałek) o 9.00
Szkoły podstawowe: klasy IV–VI
Podczas warsztatów z artystką i reżyserką Jaśminą Wójcik film dokumentalny „Wysłuchaj” stanie się pretekstem do porozmawiania o temacie miejsc wsparcia dla dzieci i młodzieży. Telefon zaufania, „Gazeta Dzieci” stanowią przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą się wypowiedzieć i podzielić swoimi problemami. Porozmawiamy o trudnych sytuacjach, które możemy napotkać w życiu, oraz o tym, jak sobie z nimi radzić. Na koniec namalujemy emocje, by odkryć artystyczną formę ich ekspresji.
„Wysłuchaj”, reż. Astrid Bussink, Niderlandy 2017, 15 min, 10+
Życie może czasami wydawać się przytłaczające, szczególnie gdy dorastasz. Nie zawsze łatwo jest porozmawiać z rodzicami lub przyjaciółmi o swoich problemach. Na szczęście Kindertelefoon (Telefon zaufania dla dzieci) w Niderlandach zapewnia wysłuchanie. Jedna z dziewcząt opowiada, że praktycznie przez cały tydzień była sama w domu, inna jest smutna, bo jej rodzice się rozwiedli. Chłopiec przebywający w ośrodku dla uchodźców martwi się o przyszłość, inny chłopiec nie chce być gejem i ma nadzieję, że te uczucia miną. Nagraniom rozmów telefonicznych towarzyszą obrazy, które nadają rozmowom kolorytu i pięknie oddają ich ton – czasem w sposób zabawny, ale częściej smutny lub rozdzierający serce.
Tematy poruszane w filmie: telefon zaufania, rozmowa, psycholog, emocje, zaufanie, wsparcie, rozwód rodziców, rozstanie, samotność, przemoc, przemoc rówieśnicza, wyobcowanie
Jaśmina Wójcik
Artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki „Sztuka ze społecznością” (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. „Symfonia fabryki Ursus” (2018). Od kilku lat jest zaangażowana w edukację empatyczną, opracowując autorskie praktyki kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom, traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie Wójcik koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.