Emocje w filmie dokumentalnym 10+
15 kwietnia 2024 (poniedziałek) o 11.00
Szkoły podstawowe: klasy IV–VII
Warsztaty, prowadzone przez reżyserkę i artystkę Jaśminę Wójcik w oparciu o film „Od tej chwili wszystko było inaczej”, będą skupiały się wokół emocji w filmie. Jak je odczuwamy? Które emocje sprawiają nam trudność? Wspólna analiza postaw bohaterów filmu pomoże nam się zastanowić, jak radzić sobie z trudnymi przeżyciami. Na koniec nauczymy się nadawać emocjom formę za pomocą sztuki i artystycznej ekspresji.
„Od tej chwili wszystko było inaczej”, reż. Eef Hilgers, Niderlandy 2021, 16 min, 10+
Co robisz, gdy twoje życie nagle wywraca się do góry nogami? Ośmioro dzieci (w wieku 7–15 lat) wraca do momentu, w którym rodzice powiedzieli im, że się rozwodzą. W białym studiu dzieci dodają koloru wszystkim szczegółom, które jeszcze pamiętają. Jak sobie poradziły z tymi wszystkimi pytaniami, myślami i emocjami, które krążyły im tej chwili po głowie?
Tematy poruszane w filmie: rozwód, rozstanie, rodzina, smutek, strata, wsparcie, nazywanie i wyrażanie emocji, złość, strach, akceptacja, godzenie się z nową rzeczywistością
Jaśmina Wójcik
Artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki „Sztuka ze społecznością” (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. „Symfonia fabryki Ursus” (2018). Od kilku lat jest zaangażowana w edukację empatyczną, opracowując autorskie praktyki kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom, traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie Wójcik koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.