Film jako wypowiedź 14+
16 kwietnia 2024 (wtorek) o 9.00
Szkoły podstawowe: klasy VIII Szkoły ponadpodstawowe: klasy I–IV
Na warsztatach prowadzonych przez reżysera Barłomieja Żmudę, opartych na filmie „Pięć dni lęku”, kluczowy będzie głos młodych i sposoby wyrażania go przez media audiowizualne. Co chcemy przekazać innym? Jak chcemy to zrobić? W jaki sposób media mogą nam pomóc wyrazić siebie lepiej? A także – co jest konieczne, by przystąpić do realizacji filmu? Warsztaty pozwolą na refleksję nad tymi pytaniami, a także zdobycie wiedzy, jak w praktyce wygląda praca nad własnym filmem.
„Pięć dni lęku”, reż. Bartłomiej Żmuda, Polska 2020, 12 min, 14+
Reżyser wyrusza z kamerą na ulice stolicy kraju, który leży w sercu Europy. Mieszkańcy Warszawy w różnym wieku dzielą się swoimi obawami, strachami i lękami. Pytanie o nie wytrąca ich z codziennej rutyny, zmuszając do refleksji. Czy mimo różnic ich lęki są podobne?
Tematy poruszane w filmie: wielość i różnorodność przedmiotów ludzkich lęków (rozwód, przemoc w rodzinie, brak akceptacji, zdrady, brak realizacji, wojna…)
Bartłomiej Żmuda
Absolwent Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. Jego krótkometrażowe filmy, przede wszystkim „Barbakan”, zdobyły wiele nagród w Polsce i na świecie, m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie oraz Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „Pięć dni lęku” został wybrany przez „The New York Times” do serii Op-Docs 2022. Film „Bóg i wojownicy lunaparków” wygrał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.